In Steenwijkerland wordt deze zomer een innovatieve pilot uitgevoerd die inspeelt op een groeiend duurzaamheidsvraagstuk binnen de recreatiesector: het terugdringen van watergebruik in verblijfsaccommodaties. Hotels, B&B’s en vakantieparken zetten hierbij in op gastcommunicatie via deurhangers, stickers en zelfs luisterverhalen die ongeveer vijf minuten duren. Deze verhalen vertellen over Nationaal Park Weerribben-Wieden en eindigen met een subtiel signaal om de douche te beëindigen, waarmee ze op een speelse manier bewustzijn creëren zonder het vakantiecomfort te beperken.
Deze aanpak komt voort uit de toenemende druk op de drinkwatervoorziening door droogte en warm weer, wat in juli leidde tot een officieel watertekort. Gemiddeld gebruiken gasten in logies zo’n 300 liter water per nacht, ruim het dubbele van het dagelijkse gemiddelde thuis van 144 liter. Vooral douchen, sanitair en linnengoed dragen bij aan dit hoge verbruik. Door gedragsgerichte communicatie hopen de deelnemende ondernemers het waterverbruik terug te dringen zonder grote investeringen, wat ook kostenbesparend werkt voor de recreatiebedrijven.
De pilot wordt kosteloos aangeboden door de gemeente Steenwijkerland, die het aantal deelnemers beperkt om de effectiviteit nauwkeurig te kunnen meten. Dit initiatief sluit aan bij bredere trends in duurzaam toerisme, waar reizigers steeds vaker bewust kiezen voor milieuvriendelijke accommodaties en gedragsverandering als onderdeel van een groenere reis.
Reizen laat onmiskenbaar een ecologische voetafdruk achter, van CO2-uitstoot tot waterverbruik en afvalproductie. Toch hoeft duurzaamheid niet ten koste te gaan van het vakantieplezier. Door slimme communicatie en kleine gedragsaanpassingen kunnen recreatieondernemers en gasten samen bijdragen aan een duurzamere sector, zonder in te leveren op comfort of gasttevredenheid.
De pilot in Steenwijkerland is daarmee een voorbeeld van hoe lokale initiatieven kunnen inspelen op wereldwijde uitdagingen. Het laat zien dat met creatieve oplossingen en betrokkenheid van zowel ondernemers als gasten, waterbesparing haalbaar is in toeristische regio’s die kampen met droogte en watertekorten. Andere regio’s kunnen hier hun voordeel mee doen en zo bijdragen aan een groenere toekomst voor de recreatiesector.
Bronnen & meer informatie

